Dobrodružství na cestách

Rozkvetlé Holandsko 2024 – Den 3.

Den 3. (10.4.2024) – Amsterdam

Zajímavá noc. Vítr fučelo o 106 a kýval tak moc autem, že jsem si připadala na horní posteli jako na jachtě. Měla jsem lehce obavu, že ráno budu mít mořskou nemoc. Naštěstí nepropukla.

Budíček v 7:00. Ranní rutina, snídaně, nachystání svačinek a po 9 hodině jsme si v půjčovně vyzvedly kola. Mohly jsme vyrazit do centra.

První zastávka byla u botanické zahrady Hortus Botanicus, kam Pavla se Simčou zamířily. Kolem zahrady lítali papoušci Amazoňani. Prý jich je po městě až 70 000!!! Někomu uletěli a začali se rozmnožovat. 😊

S Naďkou jsme pokračovaly k Rembrantovu Domu a dále do centra, kde jsme zaparkovaly kola v podzemní cyklogaráži. Skvělá věc. Navíc na 24h zdarma!👍

Najít kavárnu, kde se dá sednout uvnitř a mají normální kafe bez psychedelických látek, to bylo docela umění. Alespoň v časti, kde jsme hledaly.

Nakonec našly. 😊 Kafe, čaj, pivo, wafle, kuřecí salát… Když jsme nasytily své chuťové buňky, pokračovaly jsme k Domu Anny Frankové, kde půjdem večer na prohlídku. Chtěly jsme to vidět za světla.

Následovala cesta zpět pro kola. Prošly jsme kolem Královského paláce, Katedrály, na náměstí se setkaly se smrtkou a opět na cyklosedle pokračovaly do pivovaru.

HEINEKEN EXPERIENCE

Návštěva původního pivovaru, kde se od roku 1863 vařilo pivo, byla rezervovaná na 14:00. Zajímavá exkurze s interaktívni prvkami. Více v podobě šou, než detailních informací o výrobě piva.

Dříve se zde za den naplnilo až 7000 lahví. Víte kolik je to dnes v pivovarech Heineken? Zkuste si tipnout…. Tedy prozradím…Až 700 000 za jedinou hodinu!

Kdo dával na prohlídce pozor měl možnost dostat odznak Heinekenu. Sedm otázek a nejrychlejší správna odpověď vyhravá. Asi třicet soupečů. Náš Český tým zvítězil 2x. Tady jde vidět, že pivní otázky máme v krvi…☺️

Zábavná prohlídka pivovaru, ve které jsme v rámci prohlídky vypily každá 3,5 piva a naučily se správně ochutnávat chmelový mok, postup, jak načepovat Heineken, aby výška piva byla přesně po ramena hvězdy na sklenici a zůčastnily se i virtuální karaoke cyklojízdy po městě.

Vychazely jsme značně rozjuchané…

CENTRUM

Cestu na kole do cyklogaráže jsme již znaly spaměti. Furt rovně. Tentokráte jen ve třech. Jelikož zde byla Pavla již několikrát, přala si udělat svůj vlastní program.

Utlumit náš alkoholový rozmar nám zvládla večeře. Než jsme nasedly na vyhlídkovou plavbu po kanálech Amsterdamu, byly jsme opět při plné pozornosti.

VYHLÍDKOVÁ PLAVBA

Krásná prohlídka města z paluby lodi. Díky komentářům průvodce, jsme se dozvěděly spoustu zajímavostí… proč už se řeka Amstel nevlévá do moře, že je město postavené na pilířích a průměrná nadmořská výška je mínus jeden a půl metru atd.

Cestou jsme viděly tančící domy, nejužší dům v Amsterdamu (jen o málo širší než vchodové dveře)… Stálo to za to!👍

DŮM ANNY FRANKOVÉ

Ve 20:00 jsme zamířily na prohlídku domu, kde se za války schovávalo dva roky osm židů, včetně tehdy třinactileté Anne, která si události a své niterné myšlenky zapisovala do deníku.

Bohužel ze všech přežil jen její tatínek a deník pak v roce 1947 vydal. Kdo nezná, nečetl, doporučuji! Úplně se živě přenesete do tehdejší doby a do mysli nactileté dívky.

Moc pěkně bylo muzeum zpracováno. Při procházení místností tajného úkrytu se mi vybavovaly úryvky z knížky a vše dostávalo úplně jiný rozměr… ačkoli s velmi smutným závěrem…

CESTA DO KEMPU

Za tmy jízda městem směřovala do čtvrti Červených luceren. Tedy na kole to nešlo. V ulicích narváno a my jsme byly nuceny sesednout a vézt kolo pěšky. Jde vidět, co lidi baví nejvíce….

7,5 km trasa zpět utekla rychle. Jen holky pořád brblaly, proč je táhnu po celem dni na další okružní jízdu hlavním městem Nizozemska. 😁 Únava dlouhého dne už prostě byla znát.

Před jedenáctou večer jsme byly v kempu. Žízeň na pivo se nedala už nikde zahnat. V těchto místech nikdo nepije a všichni jen hulí…. z odéru marjanky za celý den budeme vysmáté ještě několik dní…

Konec hlášení třetího dne.

Tak zatím,
J.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *