Dobrodružství na cestách

Rozkvetlé Holandsko 2024 – Den 6.

Den 6. (13.4.2024) – Madurodam a De Loonse en Drunense Duinen N.P.

Farma, na které jsme nocovali, se nacházela kousek od krásných tří větrných mlýnů (mezi Leidschendamem a Zoetermeerem). Před odjezdem jsme se k nim šly projít. Je hezké si vychutnat mlýny na vesnici, v původním prostředí a bez davů turistů. Fotily jsme o sto šest.

Pavla mezitím nelenila a zapovídala se s paní Henritou, která bydlí v prvním mlýnu. Nakonec nás paní pozvala k sobě domů. My jsme ji za to pěkně ještě na cestě zazpívaly čtyřhlasně lidovou písničku „Na tú svatú Katerinu“. Paní Henrita byla dojatá.

Je velkým zážitkem jen tak přijít k někomu domů. Ani zouvat jsme se neměly… Ukázala nám svůj domov, jak se žije ve větrném mlýnu. Schody do druhého patra byly velmi příkré, vlastně jako všude v Holandsku.

Velkým koníčkem paní Henrity bylo vyrábění domečků pro panenky. Zavedla nás do jednoho pokoje, kde jich bylo několik – s plným vybavením i panenkami. Nádhera. Úplné muzeum.

MADURODAM

Jednou z největších atrakcí v Nizozemsku je Madurodam. Park s miniaturami významných holandských staveb. Vše v poměru 1:25. Přiznávám, že se mi zde příliš nechtělo. Navíc za 24,50 EUR. Avšak, neodolala jsem a také jsem to chtěla vidět. Byla jsem velmi mile překvapena.

Park byl postaven na počest válečného hrdiny George Madura, který zemřel v dubnu 1945. Je to živoucí památník, který zároveň sloužil jako vybírání příspěvků na provoz sanatoria, které kombinovalo léčebný proces spolu se školou.

Charitativní účel se zachoval dodnes. Polovina vstupného se posílá na dobrou věc.

Kromě nádherných staveb a naprosto famózních stromů a keřů sestříhaných do malých velikostí (například třešně jako bonsaj, kvetla a byla poměrově správně k vystavovaným budovám! Úžasné!) je zde několik místností s interaktivním promítáním.

Hned ze začátku se seznámíte s životem George Madura, dále zažijete tajnou schůzku v Dordrechtu, který se roku 1572 připojil k povstání v čele s Vilémem Oranžským, zámořské objevy ochutnáte na vlastní kůži jako jeden z posádky lodí atd.

Fotogenickým místem je také domeček s nizozemskými umělci. Můžete se třeba nechat vyfotit v obraze Pokoj od van Gogha. Nádhera. V Madurodamu jsme strávily asi 2,5 hodiny.

DE LOONSE EN DRUNENSE DUINEN NATIONAL PARK

Národní park na jihu Nizozemska s obrovskou písečnou plochou, rybníky a vřesovišti. Parku se také říká Brabantská Sahara. Pohodové procházky, místa na piknik ve stínů borovic a výhledem na písečnou pláň. Krásné místo!

Zde jsme zakončily naši cestu po Holandsku a po večeři na parkovišti jsme se vydaly na cestu směrem domů. Před půlnocí jsme zaparkovaly u jezera poblíž města Kassel. Ani nevím, jak jsem se dostala do lůžka. Ještě jsem se ani dekou nestihla přikrýt a už jsem spala jako dudek…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *