Dobrodružství na cestách

Rozkvetlé Holandsko 2024 – Den 4.

Den 4. (11.4.2024) – Zaanse Schans a Zaadvoort

Ráno jsme si trochu pospaly. Přece jen jsme ulehly až dlouho po půlnoci. Před odjezdem z kempu jsme vratily klíčky od zámků půjčených kol. Vylily použitou vodu, záchod, natankovaly novou do dodávky a byly připraveny opustit hlavní město Nizozemska.

ZAANSE SCHANS

Dnešnim cílem bylo místo 20 km severozápadně od Amsterdamu. Nachází se zde skanzen historických domečků a šesti větrných mlýnů, které byly svezeny na toto místo z různých částí Holandska.

Je to kouzelné místo, kde máte všechny chutě země pohromadě. V jednom domečku ochutnáte sýry, kouknete se, jak se vyrábí a můžete si i zakoupit.

V dalším vám ukážou, jak se vyrábí dřeváky. Rovnou si je můžete i vyzkoušet a koupit. Nezapomeňte však na hrubé ponožky, které neodmyslitelně k této obuvi patří.

Zdržely jsme se i v čokoládovně a připravili si vlastní kakao. Mňamka. A samozřejmě nešlo minout dům „De Huisman“ známý pro výrobu tradiční hořčice.

Jistě si dokážete představit, že jsme všude vykoupily obchůdky se suvenýry. Musela jsem rozložit další přepravku v kufru auta, aby se nám tam naše plné tašky vešly. Krásné místo, kde jsme se naprosto ponořily do holandské kultury.

DEKAMARKT

Zašly jsme ještě do obchodu Dekamarkt si koupit drink na večer. U pokladny holky česky oslovil Michal. Slyšel rodnou reč a chtěl se vybavovat. Jak jinak, nabídl i trávu… a po půlhodince povídání skočil do auta a donesl nám dvě balení bílého bratwurstu a pořádnou flákotu krkovice. 😅

Také nám poradil hezkou trasu, kudy projet místní venkov a kde se zastavit. Bylo super se potkat s krajanem, který zde již přes tři roky žije. Škoda, ze nevyšlo, abychom večer i spolu s jeho ženou tu krkovici ugrilovali. Třeba příště.

ZANDVOORT

Hurá k moři. Tak velkou radost jsem měla, ze vidím moře, že jsem si nevšimla, že už nejedu po cestě, ale po cyklo a pěší stezce.😁

Tak jsme na parkoviště přijely místo z cesty, z chodníku. 🙈 No, nicméně na parking vedla brána omezující výšku na maximálně 1,90 m, což bychom stejně neprojely.

Tudíž cesta z parkingu vedla pro nás opět jedině po chodníku. Tož kdo to má vědět, když cyklostezky tu jsou širší než cesty pro auta???🙃

Pobřežní foto jsme samozřejmě zvládly i večeři s výhledem široko na moře.

FARMA

Dneska nocujeme na farmě. Milí farmáři si s námi popovídali, povtipkovali a dali nám další tipy, kam se zajet podívat.

Těšíme se na zítra a dneska znavené již jdeme do hajan. Je třeba dobít energii.

Krásné sny!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *