Dobrodružství na cestách

Na skok v Liverpoolu

Nejraději trávím čas na horách. Města jsou pro mě na cestách spíše rychlou přestupní zastávkou. Do Liverpoolu jsem se však těšila. Vždyť to je kolébka The Beatles!

Do metropole jsem přijela autobusem na nádraží s krásným názvem „One Bus Stop“. Nachází se nedaleko nejturističtější oblasti města – nábřeží řeky Mersey. Spoustu muzeí, kaváren, restaurací, obchůdků se suvenýry, obří ruské kolo a nádherná přístavní atmosféra. 

První na mém seznamu k navštívení bylo muzeum „The Beatles Story“. Když se podíváte do mapy. cz a zadáte název, vyskočí vám hned 2 místa.

Vydala jsem se tedy k tomu vzdálenějšímu – v doku zvaném „Pier Head„, kterému dominuje vysoká budova The Royal Liver Building  s hodinami.

Nápisy „The Beatles Story“ zde sice jsou, ale žádné muzeum, jen obchod se suvenýry. Turisty zde však láká sousoší čtveřice populární hudební skupiny v nadživotní velikosti.

Kdopak by se s nimi nevyfotil? 

Pokračovala jsem tedy k druhému místu, v doku „Royal Albert Dock„. Procházka to byla kouzelná. Kolem vody, kaváren, restaurací, obchůdků, zámků na zábradlí…

Až došla k tomu, co jsem hledala. The Beatles Story muzeum. Při koupení vstupenky (dospělý 19 GBP) jsem obdržela sluchátka a panel, na kterém jsem si zvolila jazyk (čeština zde není k dispozici) a postupně poslouchala příběhy, rozhovory a komentáře k jednotlivým místnostem a událostem.

Muzeum bylo moc hezky zpracované. Od představení všech členů kapely, jak se seznámili až po místnosti zařízené jako ulice v Liverpoolu, The Cavern Club, nahrávací studium Abbey Road Studios, žlutá ponorka, letadlo letící do New Yorku atd. Celý příběh a vývoj The Beatles jsem tak prožívala na vlastní  kůži.

Někdo prolétne muzeem během půl hodiny a jiný se zaposlouchá do všech ukázek, komentářů a videí na přenosném panelu, tak zde může být mnohem déle.

„Kam máš namířeno teď?“, píše mi kámoška. „V Liverpoolu je i žlutá ponorka“. A tak jsem ji šla hledat… na ulici Stanhope street. Jen 10 min chůze od muzea. Našla jsem „The Yellow Submarine Bar“. Ale ponorka v areálu „Cains Brewery Village“ není to nejzajímavější.  

Celá atmosféra působí uvolněně a člověk by si zde sedl do jednoho z podniků, dal pivo, dobré jídlo, pokecal s přáteli a už nikam jinam nemusel chodit. Začalo se mi v Liverpoolu ještě více líbit. 😉

V prohlídce Liverpoolu jsem však pokračovala… Prošla jsem kolem ohromné Liverpool Cathedral, Chinatown a zamířila do „The Cavern Quarter„. Tedy další oblasti s bary, restauracemi, hospody a podniky.

I v pozdní odpoledne to zde již žilo. Není divu. Turisté zde hledají The Covern Club (původní vstup i současný a stále oblíbený klub), kde The Beatles začínali a odehráli spoustu koncertů i jiné hudební hvězdy, jako The Rolling Stones nebo Elton John. Koukněte na zdejší zeď slávy!

Na stejné ulici Mathew street se můžete vyfotit i se sochou Johna Lennona a fanoušci skupiny mohou navštívit další „Liverpool Beatles Museum„.

Jaký je rozdíl mezi „The Beatles Story“ a „Liverpool Beatles Museum“?

The Beatles Story Museum“ je základní přehled příběhu o skupině. Kdo je nezná, dozví se všechny podstatné informace.

Liverpool Beatles Museum“ na Matthew Street je vlastněno rodinou původního člena kapely Petea Besta a je určeno pro všechny, kteří chtějí vidět originální předměty spojené s The Beatles. Rukopisy, dopisy, hudební nástroje, oblečení, ve kterém koncertovali a mnoho dalšího.

A kde jsem zakončila prohlídku Liverpoolu? Na shoppingu – Obchodní centrum Liverpool One. Nakoupila poslední dárečky a přání pro mé nejbližší a pak opět z nádraží Liverpool One jela autobuse č. 500 za 2 GPB na letiště Johna Lennona. Odtud už letecky zpět do střední Evropy.

Byl to krásný slunečný a pohodový den!

Liverpool

Jak se dostat do centra?

 • Z letiště Johna Lennona v Liverpoolu autobusem č. 500 na One Bus Stop. Jízdenka stojí 2 GBP a jízda trvá půl hodiny.
 • Pěšky z vlakového nádraží James Street Station (v blízkosti doku „Pier Head“), z nádraží Liverpool Central Station (15 minut k doku „Royal Albert Dock“) nebo z nádraží „Lime Street Station“ (20 minut k doku „Royal Albert Dock“)
 • Pěšky z autobusového nádraží One Bus Station (v blízkosti „Royal Albert Dock“)
 • Z parkoviště od auta. Liverpool je drahý pro parkování. Nejlepší variantou je parkoviště u obchodního centra Liverpool ONE shopping centre. (19 GBP za 12 hodin).

Co vidět v Liverpoolu za 1 den?

 • Dok „Pier Head“ (Sochy členů skupiny The Beatles)
 • Dok „Royal Albert Dock“ (Kavárny, restaurace, obchody se suvenýry)
 • Nábřeží řeky Mersey (projít se mezi jednotlivými doky, můžete se projet i vyhlídkovou lodí po řece)
 • Muzea (1-3 viz. seznam níže)
 • Queen Avenue (šikmá ulička v Liverpoolu, kde se budete cítit jako zpátky ve Viktoriánské době)
 • Mathew Street (The Cavern Club, zeď slávy, socha Johna Lennona) 

Co navštívit – Muzea

Upozornění: mnohá muzea jsou v pondělí uzavřená!

 • The Beatles Story (19 GPB/dospělý) – příběh známé hudební skupiny od založení, úspěchy až po rozpad a životní příběhy všech členů
 • Liverpool Beatles Museum (19 GBP/dospělý) – originální předměty spojené se skupinou – nástroje, dopisy, obleky apod.
 • Merseyside Maritime Museum (zdarma) – součástí muzea je i oddělení věnované proslulé lodi Titanic.
 • The British Music Experience (19 GPB/dospělý) – objevíte historii britského roku a popu. Ke shlédnutí jsou například obleky Freddieho Mercuryho nebo skupiny the Spice Girls, hudební nástroje známých umělců či rukou psaná píseň od Adele.  
 • The Museum of Liverpool (zdarma) – interaktivní centrum zahrnující informace a historie o městě od archeologie až po současnost

Kde se najíst?

 • Royal Albert Dock – nabízí velkou škálu restaurací na trase vaší prohlídky
 • Chinatown – vyberte si jednu z oceňovaných restaurací (Chamber 36, Yuet Ben) 
 • Duke Street Market – vybrat si můžete ze stylových jídel různých chutí
 • Baltic Market – opět výběr různých chutí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *