Dobrodružství na cestách

Ledové Slovensko 2024 – Den 1. a 2.

Den 1. (29.2.2024) – Odjezd z Ostravy

Vyrážíme s holkami na první letošní dobrodružnou dámskou jízdu. Představuji vám své spolucestující, které nabírám na nádraží v Ostravě-Svinově:

  • SIMČU – byla se mnou poprvé na dámské jízdě v Bieszczadech v září 2023. Tak se jí dobrodružství zalíbilo, že „Ledové Slovensko“ není její jediná dobrodružná jízda, na kterou letos pojede.
  • MÍŠU – do Ostravy přicestovala z Jížních Čech.
  • RŮŽU – ta je naopak ze Severních Čech.

Máme tedy posádku z celé ČR. A jsem vděčná, že to nakonec vyšlo a jedeme v plném počtu. Ještě den před odjezdem hrozilo, že cestu podnikneme pouze ve třech.

JAK NAŠE CESTA ZAČALA…

Zajímavé je, že když holkám zmíním, že nepiji alkohol, většinou každá láhev nechá doma. První konverzace se pak točí kolem tématu, že litují, že žádný drink nevzaly.😂

Kdo si tipne, kde jsme udělaly první zastávku?
Správně! U obchodu! Přece holky nenechám o suchu. Dobrodružná jízda začíná veselým večerem… 

Den 2. (1.3.2024) – Súľovské skály a zámek Bojnice

„Ledové“ dobrodružství jsme přejmenovaly na „Jarní“. Program měníme flexibilně za pochodu.
Předpověď počasí také upravila obrázky. Ze slunečného dne se vyklubalo uplakané páteční odpoledne. Budíka natahujeme na 6:00, ať si stihneme ještě dopolední výlet bez deště.
Na snídani borůvková buchta, kafe, čaj, chystáme svačiny a vyrážíme.

OKRUŽNÍ PROCHÁZKA KOLEM SÚĽOVSKÝCH SKAL

Stoupání prudce do kopce probudí každého. Krev pulsuje rychleji a po deseti minutách odkládáme bundy do batohu.

Hurá! Jsme u první vyhlídky. Skalní okno s názvem „Gotická brána“ vypadá parádně. Vychutnávám si pohled na skaliska a fotím dneska už asi padesátou fotku. 

Výhlídek je na zelené turistické stezce spoustu. Terén začíná být dobrodružný u zříceniny hradu Súľov. Stoupáme po žebřících, schodech a prolézáme několika úzkými misty a děrami ve zdi, které nazýváme „zkouška štíhlosti“. S batohem na zádech a smíchem se nakonec proplazíme všechny. Z výšky se kocháme okolní krajinou. Dokonce i sluníčko vykouklo a barev kolem přibývá.

Pokračujeme. Vyhlídka pátá, šestá, sedmá… už přestaváme počítat. Nakonec na jedné z nich usedáme a dáváme si svačinu.  Turistické stezky mění barvy a zpestřují nám procházku. Zelená, červená, žlutá, zelená a po modré přicházíme k vesnici Súľov-Hradná.

ZRAKOVÁ PYRAMIDA

Před cestou si vybavuji fotky známých z hezké vyhlídky „Zraková pyramida“. Rychle googlím, kde to je a nad vesnicí zkoušíme místo najít. Koukám na mapu. Už u ní musíme přece být. Nejde nikde vidět. Hlava mi to nebere. Začínam pochybovat o svém orientačním smyslu.

Po delší době, kdy bezradně koukám chvíli do mobilu, chvíli kolem sebe, to vzdávám. Volám na holky, že dřevěnou pyramidu musíme oželet a vcházíme do vesnice. Prvního živáčka, kterého dneska potkáváme, se ptám, kde je ta pyramida. Pán odpovídá, že jdeme z dobrého směru, ale dřevěnou vyhlídku už před třemi lety rozebrali. Prý tu díky tomu chodilo moc lidí a místním to vadilo. Pyramida tedy zmizela z krajiny…

(Oddechla jsem si, že můj orientačni smysl je tedy stále ke spolehnutí 😅)

Súľovské skály

Súľovské skály je národní přírodní rezervace na Slovensku, kde se nacházejí nejrůznější skalní tvary – věže, jehly, jeskyně, okna, brány, hřiby či další skály různých tvarů. Súľovské skály jsou také vyhledávanou horolezeckou lokalitou.

Naše trasa:

Parkoviště:     Súľov Hradná, Slovensko
GPS:                49.1660567N, 18.5787242E
Délka trasy:    9,5 km (okruh)
Převýšení:       570 m stoupání, 570 m klesání
Čas na výlet:   4h

PRŠÍ, PRŠÍ, JEN SE LEJE

Sotva dojdeme k autu, sundáme batohy a boty, začíná pršet. Je po poledni. Vaříme oběd a přemýšlíme, co s načatým dnem…

BOJNICKÝ ZÁMEK

Zapínáme pásy v autě a přesouváme se k Bojnickému zámku. Stále poprchává. Nevadí. Vylézáme z auta a projdeme se kolem zámku. Vzpomínáme na pohádku Šíleně smutná princezna, zpíváme písničky a slibujeme si, že při první možné příležitosti si ji pustíme. 👸🏼

NOCLEŽIŠTĚ

Stavíme se ještě do Lídlu, dokoupíme chybějící zásoby a popojedeme na parking, kde budeme nocovat a odkud zítra chceme vyrazit na další výlet. Opět místo bez signálu. Má to své výhody. Mobily leží zastrčené a vzpomíname na život „za starých časů“…

Plány na zítřek jsou velké. Navzdor předpovědi počasí. Ráno moudřejší večera…

Tak dobrou nebo už hezký den? ;-),
Jaru

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *