Dobrodružství na cestách

Santorini – mini průvodce. Opravdu tam chceš jet?

Santorini bývá označován jako jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů. Jistě znáte z obrázků bílé městečko s modrou střechou. Přijely jsme s Nikčou s velkým očekáváním a odjížděly poněkud zklamané. Čtyři dny na ostrově bylo až až.

Internet nás lákal na krásné fotky. Skutečnost byla trochu odlišná. Jak to tedy s ostrovem vypadá doopravdy?

Mini průvodce:

1) Základní informace
2) Městečka a vesničky
3) Pláže
4) Zajímavá místa na ostrově
5) Výlety na okolní ostrovy
6) Doprava po ostrově
7) Letenky na Santorini
8) Ubytování
9) Restaurace
10) Rozdvojku s sebou!
11) Náš itinerář a náklady
12) Santorini ano či ne?

1) Základní informace

Santorini je řecký ostrov nacházející se v Egejském moři. Málokdo ví, že je to vlastně souostroví složeno z 5 ostrovů. Santorini (nazýváné také Thera), Thirassa, Nea Kameni, Palea Kameni a neobydlený ostrov Aspronisi. Všechny ostrovy jsou situovány do kruhu a jsou tvořeny jednou sopkou. Pod mořem jsou spojeny. Na ilustraci můžete vidět a) pohled shora, b) pohled zboku.

Ostrov Santorini (Thera):
Délka:                 18 km
Šířka:                  12 km
Rozloha:             76,19 km2
Počet obyvatel: 15 230 (2011)
Jazyk:                  řečtina

 

2) Městečka a vesničky

Santorini je známé hlavně pro své úchvatné fotografie bílých měst s modrou střechou. Kdo by však zde hledal spoustu modře natřených střech, ten bude zklamaný. Takto jsou namalovány pouze střechy kapliček či kostelíků a ještě ne všech.

Fotogenických míst s úžasnými výhledy zde lze najít spoustu. Podívejme se tedy na ty nejznámější.

Fira

Fira je hlavní město Santorini. Ideální místo pro ubytování a možnosti vyrážet na výlety po ostrově.

V odpoledních/večerních hodinách vás bude bavit se procházet v úzkých uličkách bílého města, zastavit se v obchůdcích nabízejících suvenýry, tradiční řecké bavlněné oblečení, sladkosti a dortíky či jiná lákadla.

Když vám dojdou síly, stačí se posadit do jedné z restaurací a užívat si krásného výhledu buď na moře a nebo na pevninskou část ostrova.

Ti, kteří chtějí vyrazit na výlet na okolní ostrovy, čeká cesta z útesu dolů do přístavu. Pěšky překonáte vzdálenost 1 km s převýšením 222 metrů a sejdete 600 schodů. Obzvláště v odpoledních hodinách, kdy zde svítí slunce a je horko, je to opravdu velký výkon.

Pokud nechcete jít pěšky, nabízí se zde dvě další varianty. Buď využít lanovku (dospělý 6 EUR, dítě 3 EUR za jednosměrnou jízdenku) a nebo se svézt na oslu či koni po schodech.

Oslů/koňů vezoucí turisty je zde opravdu hodně. Bylo mi jich líto, vypadali smutně, utrápeně, topící se v horku, museli nést na sobě zátěž, a navíc byli popohánění bičem. Takový život by si sami jistě nevybrali.

Když jdete po schodech pěšky, ale uhýbáte stádu zvířat chodících ze strany na stranu, občas vás z cesty vyblokují či přimáčknou ke stěně. Mimo to se ještě vyhýbáte „koblížkům“ a senu na schodech. 

Občas nemáte jinou možnost než do toho prostě šlápnout. Za mě bych tuto „atrakci“ (jízdu na oslu) na ostrově okamžitě zrušila.

Oia

Říká se, že Oia (místní říkají „ia“) má samá nej na ostrově. Nejhezčí vesnička, nejhezčí západy slunce, nejhezčí výhledy, nejlepší hotely, další nej, nej, nej… a taky nejdražší! Z řeckých ostrovů prý druhé nejdražší město. (první je Milos).

Je malebné procházet se úzkými dlážděnými uličkami kolem bílých domků s modrými dveřmi a okenními rámy. V době západu slunce jsou však naprosto přeplněné turisty lačnící po fotce se zapadajícím sluncem. 

V té době je lepší si sednout do jedné z restaurací a pohodlně se dívat ze židličky s vínem v ruce.

Pyrgos

Pyrgos (nebo Pyrgos Kallistis) leží ve střední části ostrova na úpatí nejvyšší hory. I zde se můžete procházet tradičními středověkými řeckými úzkými klikatými uličkami, skrytými chodbami a vychutnávat si atmosféru bílých domů a modré střechy kostelíku.

V nejvyšším bodě vesničky se nachází zřícenina hradu Kasteli, odkud jsou krásné výhledy na celý ostrov a okolní moře.

Firostefani + Imerovigli + Skaros

Mezi hlavním městem Fira a vesničkou Oia vede nejhezčí trek na ostrově. Je dlouhý 11 km (v jednom směru) s převýšením 530 m a povede vás podél útesu s nádherným výhledem na moře a okolní ostrovy.

Rozhodně doporučuji alespoň jeho zkrácenou verzi z Firy přes vesničky Firostefani a Imerovgli.

U Imerovgli trek zakončit u zříceniny hradu Skaros či kapličky o několik metrů níže ve svazích útesu. Skaros bývala významná starověká pevnost, která byla zničena zemětřesením.

Trek z Firy 3,5 km, převýšení 180 m. (v jednom směru)

Perissa + Perivolos

Jsou to dvě vesnice ležící vedle sebe, známé především nejdelšími plážemi na ostrově. Turisté zde najdou vše, co si přejí k dovolené. Zábavu u moře, spoustu slunečníků a lehátek, možnost vodních sportů, množství restaurací, kaváren, taveren, barů, obchodů.

A koho přestane bavit válet se u vody, ten se může procházet v uličkách s tradiční řeckou atmosférou.

Kamari

Tato vesnice je známá pro vodní sporty a potápění. Je zde spoustu taveren a barů.

Monolithos

Typická santorinská vesnice s rodinnou pláží, kde jsou bezpečné místa pro děti na hraní.

Kouloumbos

Je nejméně zatížena turistickým ruchem. Není zde žádná restaurace, pouze jedna kavárna.

3) Pláže

Santorini je sopečného původu. Krásně jemný bílý písek tu nečekejte. Na plážích se můžete válet v tmavém písku a nebo na tmavých oblázcích. Popravdě, občas jsem si připadala jako na štěrku, nebo na haldě v Ostravě. 😉

Red Beach (Červená pláž)

Za mě nejhezčí pláž na ostrově. Nad pláží se zvedá velký červený skalnatý útes a pláž je pokrytá mixem tmavých a červených kamínků. Tato pláž opravdu stojí za navštívení.

Perissa

Je největší, nejpohodlnější a také nejpřeplněnější pláž na ostrově. Nabízí kompletní servis, který si můžete přát se spoustou restauracemi, lehátek a slunečníků.

Perivolos

Pláž Perivolos je spojená s pláží Perissa. Lelkovat zde můžete na černém lávovém písku a dovádět v krystalově modrém moři. Také zde panuje živý turistický ruch s výborným zázemím – lehátka, slunečníky, restaurace, bary s taneční hudbou atd.

White beach (Bílá pláž)

Pláž s bílými útesy, která je přístupná pouze z moře. Pokud se tam chcete dostat, musíte lodí. Je orientována na západ a pokud se vypravíte večerní plavbou, můžete se kochat pohledem na zapadající slunce.

Mesa Pigadia

Obyvatelé Santorini tuto pláž označují za ukrytý poklad s nádhernou krajinou.

Eros beach

Prý nejlepší pláž, pokud si chcete užít klid a relaxaci.

Vlihada Marine

Je lehce přístupná pláž s mělkou vodou a vulkanickým pískem.

Ammoudi Bay

Výborná pro plavání v pozdním odpoledni. Místní říkají, že skály za majákem jsou nejlepším místem pro plavání.

Kamari

Tato vesnice je známá pro vodní sporty a potápění. Je zde spoustu taveren a barů.

Monolithos

Typická santorinská vesnice s rodinnou pláží, kde jsou bezpečné místa pro děti na hraní.

4) Zajímavá místa na ostrově

Akrotiri Lighthouse (maják)

Na nejzápadnějším cípu na jihu Santorini se nachází maják Akrotiri. Je fotogenický hlavně za západu slunce. Na kopec nad majákem je od majáku cesta oplocena. Pokud se tedy chcete vypravit za hezkými fotkami, musíte jinudy.

Je zde pouze jeden bufet a na místě stačí zůstat jen pár minut na hezké fotky.

Profitis Ilias (567 m.n.m.) – nejvyšší hora Santorini

Na horu se dá dojet autem a zaparkovat u kláštera. Vrcholek není nijak fotogenický. Je zde kopule a rozbořená budova.

Za návštěvu však stojí zahrady mužského kláštera Profitis Ilias. Výhledy na celý ostrov jsou nejlepší.

Windmill Village (Větrné mlýny)

Větrných mlýnů můžete na Santorini vidět spoustu. Nejzajímavější je oblast s vesničkou, kde se bydlí ve 14 větrných mlýnech. Spolu vytváří krásnou atmosféru. Jsou orientovány na východním svahu a také nejkrásněji osvíceny při východu slunce.

Skalní okno ve tvaru srdce

Prý je to místo na Santorini, kde se nejčastěji žádá o ruku. Dle fotek z internetu jsme se těšili na skalnaté okno ve tvaru srdce. Skutečnost byla poněkud jiná. Okno už bylo tak osahané, že tvar srdce se přetěžko hledal i s velkou fantazii a štěrk, který kdysi podtrhával tvar srdce je již buď vychozený a nebo ho místní odhrabali.

Nicméně kaplička, která stojí o kousek níže je velmi fotogenická.

Skaros

Toto místo zde zmiňuji ještě jednou. Prostě z celého ostrova se mi zde líbilo nejvíce. Více info viz. výše – vesničky Firostefani + Imerovigli + Skaros.

Archeologická muzea

Na ostrově je archeologických muzeí několik. Například ve vesničkách Fira, Oia, Akrotiri.

5) Výlet na okolní ostrovy

Všude po ostrově cestovní agentury nabízejí výlety lodí na okolní ostrovy. Můžete si vybrat z několika variant. Ceny udávám ze srpna 2022. (Agentura, se kterou jsme jely my: www.aptravel.gr)

  • Výlet na Volcano a horké prameny u ostrova Palea Kameni, 25 EUR, 3h
  • Výlet na Volcano, horké prameny u ostrova Palea Kameni a ostrov Thirasia, 30 EUR, 6h
  • Výlet kolem ostrovů Neo a Paleo Kameni a pozorování západu slunce na moři u města Oia, 70 EUR (cena i s večeří), 40 EUR (cena bez večeře, ale s přípitkem)

Volcano na ostrově Nea Kameni

Volcano je sopečný kráter na ostrově Nea Kameni, který je stále činný. Poznáte to podle sirného dýmu vycházejícího ze svahu kráteru.

Nevyšší bod má 127 m. Je na něj hezká mini túra, která se dá vyjít i v žabkách. Pro lepší chůzi jsou však tenisky doporučovány. Pokud jste ještě na žádné sopce nebyli, pak budete unešení.

Horké prameny

Horké prameny u ostrova Palea Kameni mají rezavou barvu. Loď zakotví poblíž pobřeží a vám se naskýtá možnost skočit z paluby do moře a doplavat k horkým pramenům u břehu.

Nemusíte se lekat, že ve 30 stupňovém horku se budete ještě potit v horkých pramenech. Prý mají 27 stupňů, ale mi pocitově bylo stále chladno a člověk se stále musel hýbat a hledat teplý proud.

Teprve až plavete zpět k lodi a cítíte chladné moře, tak si uvědomíte, že tam opravdu bylo teplo. Nepříliš zdatní plavci se nemusí bát, jako podporu vám z lodi v případě zájmu hodí pěnovku, která vás nadnáší.

Thirasa

Ostrov, kde máte asi hodinu a půl a většina turistů již s kručícím břichem skončí v jedné z restaurací. Je možné také zajít na pláž a pobýt v moři.

Výlet byl fajn a můžu doporučit. Za mě by asi stačila pouze ta první varianta – Tedy výšlap na Volcano a plavání v horkých pramenech.

6) Doprava po ostrově

Pokud chcete prozkoumat ostrov, nabízí se několik možností, jak ho projet.
Autobus – na hlavním tahu jezdí autobusy. Časy je však dobré brát s rezervou. Platí se přímo v autobusu.

Možnost zapůjčit si skútr (25-50 EUR/den), auto (kolem 60 EUR/den), čtyřkolku (120 – 160 EUR/den).
K zapůjčení potřebujete pouze řidičský průkaz. Záloha se většinou neplatí.

Další možností, jak si prohlédnout ostrov je z moře. Kromě výletních plaveb si můžete půjčit motorový člun. Žádnou námořní licenci nepotřebujete. Stačí klasický řidičák na auto. Půjčovné stojí 350 EUR a můžete s člunem jezdit od 10:00 do 20:00. (www.dreamsea-santorini.gr)

7) Letenky na Santorini

Přímé lety z Krakowa na Santorini se dají koupit za velmi výhodou cenu. Od 1500 Kč až po 3500 Kč v sezónu (srpen).

Záleží, jak dlouho předem letenku kupujete a na který měsíc.

My jsme kupovaly v polovině července na první týden v srpnu za 2200 Kč z Krakowa.

Ryanair lítá napřímo z Krakowa nebo z Vídně. Případně i s přestupem v Bari, Aténách, Benátkách, Budapešti apod.

Z Prahy se dá letět s přestupem s Wizz Air nebo s EasyJetem. Letenky jsou již ale cca o 1000 Kč dražší.

Variant, jak se dostat na ostrov je více. Tyto výše uvedené jsou jedny z nejlevnějších (info ze srpna 2022). 

Na hledání letenek po Evropě nejčastěji využívám www.azair.cz a letenky pak kupuji přímo u leteckých společností.

Poznámka k letence:

Měly jsme bohužel přesně daný termín odletu a příletu, kdy můžeme jet na dovolenou a ani o den dříve či později, tak jsme trochu s letenkami kombinovaly.

Na Santorini jsme koupily letenku s přestupem v Bari. Krakow – Bari od Wizz Air a Bari-Santorini od Ryanair. Zpět Santorini-Krakow již napřímo.

Teprve při check-inu přes net den předem jsem si všimla, že let Wizz Air byl posunut o 2 hodiny. To znamenalo, že následující let nestihneme. Najela jsem tedy na internet a hledala jinou možnost dostat se na Santorini či do Bari.

Nakonec jsem zakoupila nové letenky od Ryanair z Vídně do Bari.
Ryaniair letadla letěly ve stanovený čas a my jsme si pobyt na Santorini mohly užít.

Oproti tomu WizzAir letadlo z Krakowa do Bari nakonec mělo celkem 6 hodin zpoždění oproti času, na který jsem letenky kupovala.
Stejnou zkušenost s posunutými časy případně s rušícími lety od WizzAir zaznamenává letos mnohem více turistů. Tak pozor! Já bych s nimi už nejspíše neletěla. S přestupem už vůbec!

8) Ubytování

Na bookingu je velká škála možností a variant ubytování. V sezónu (srpen) bývají ceny vyšroubované velmi vysoko. Nicméně každý si vybere. Luxusních hotelů s famózními výhledy, které můžete sledovat i přímo z bazénu, je zde spousta. Stačí zaplatit.

My jsme zvolily low-cost neboli cenově nenáročnou variantu ubytování ve stanu v kempu Santorini Camping v hlavním městě Fira. Stany podobné vojenským stanům již mají připravené. 

Obsahují 2 lůžka, noční stolek, 1 židli, pár poliček a věšáky a jednu elektrickou zásuvku. Venku na „terasce pak stůl a 2 židle. Dveře se daly zamknout. Sociální zařízení je společné.

Za mě můžu toto ubytování doporučit.

Umístění je na ostrově strategické pro všechny výlety. Pěšky kousek do centra Firy, dá se také dojít na pláž (3 km, Exo Gialos). Postele byly velmi pohodlné. Sprchy i záchody v pohodě a v areálu je velký bazén, kde se dá pobýt klidně celý den.

Samoobslužná restaurace vaří výborně a bar je otevřený a vyhrává od rána až do 4 do rána. Jedna teda velká nevýhoda, že pokud bydlíte blízko baru, moc se kvůli hlasité hudbě nevyspíte. My jsme byly ubytované asi 30 metrů vzdušnou čarou od baru, ale chránily nás domečky a byly jsme o něco níže. Hudbu jsme sice slyšely, ale spaly jsme jako miminka celou noc. 😊

9) Restaurace

Restaurací je na ostrově spousta. Můžete si vybrat od typické řecké kuchyně, po mexickou, thajskou či veganskou. Záleží na vašich chuťových buňkách.

Jídla se v průměru pohybují od 8-15 EUR. Nealko 3 EUR, pivo 4,50 EUR, míchaný drink 10-15 EUR.

My jsme se tedy v jídle neomezovaly, chodily do restaurací, na zákusky i na drinky.

10) Rozdvojku s sebou

Na ostrově je velmi málo elektrických zásuvek. Pokud si tedy chcete najednou nabíjet více elektrických zařízení, vezměte si s sebou rozdvojku!

Tedy pokud můžu mluvit pouze za kemp, kde jsme měly k dispozici jen 1 zásuvku, v restauraci se nabít v kempu nedalo. Až poslední den jsme zjistily, že je možnost více zásuvek ve společné kuchyňce. Tam ale bylo trochu risk nechat něco bez dozoru.

V restauracích po ostrově většinou nebylo možné mobil nabít. Zásuvky nebyly. Párkrát jsme požádaly a mobil si nechaly nabít v kuchyni restaurace.

11) Náš itinerář a náklady

Na Santorini jsme byly 1.-5.8.2022, tedy v sezónu.

Poznámky k nákladům:

  • Náklady jsou za 2 osoby, 5 dní a 4 noci
  • Ušetřit se dalo na letence, kterou jsme do Bari kupovaly kvůli zpožděnému prvnímu letu 2x
  • Ušetřit se dalo také na jídle a pití. Dopřávaly jsme si 2x denně jídlo v restauracích, vychutnávaly si dortíky a dávaly drinky.
  • Ušetřit se také dalo půjčením skútru místo auta.

12) Santorini ano či ne?

Jestli bych dovolenou na Santorini doporučila? Nejspíše záleží, co od ostrova očekáváte.

Pokud si zakoupíte ubytování v luxusním hotelu a preferujete vychutnávat pohodlí tam a večer se projít po městečkách, jistě zklamaní nebudete.

Navíc si domů přivezete spoustu krásných fotografií, obzvláště, pokud máte cit najít úžasnou kompozici a vstanete ráno na východ či si počkáte na západ slunce.

Pokud však očekáváte zlatý či bílý písek a spoustu atraktivních výletů, tak zde bych radila vybrat jinou (třeba i řeckou) destinaci

V případě, že budete chtít pomoci s výběrem vaší příští dovolené, vytvoření podrobného itineráře den po dni a stanovení nákladů, napište mi na jarmi@jarmiladudkova.cz. Děkuji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *