Dobrodružství na cestách

Ojcowski Park Narodowy na pohodu

Jura Polska je oblast mezi Krakowem a Częstochowou, kterou máme už křížem krážem projetou v různých ročních obdobích. Jedna z posledních a zároveň i velkých lákadel nám stále chyběla. Ojcowski Park Narodowy. Národní park 30 km severozápadně od Krakowa.

Ve vesnici Ojców, nad kterou se tyčí zřícenina hradu, jsme již byli v zimě, ale tenkrát jsme se na zámek nedostali. Za prvé už bylo pozdě večer a za druhé byl zámek stejně v tuto dobu zavřen. Pod zámkem je parkoviště, které je ideální pro návštěvu hradu i celého Ojcowského národního parku.

Jelikož jsme teď přijížděli po poledni, už bychom na tomto parkovišti nezaparkovali. Raději jsme zajeli na parking za vesničkou Czajowice na jihu národního parku. Vyplatilo se. Jsou zde dvě parkoviště „u Gosi“. Jedno menší hlídané, kde byla obsluha a vybírali 8 PLN (cca 45 Kč) a druhé označené jako nehlídané na velkém poli hned za ním.

Tam nebyla obsluha žádná, spoustu volného místa a úplně zadarmo. Tak jsme alespoň ušetřili. Žádné terno, ale ušetřené polské Zloté se hned hodily na nanuk.

Od parkingu jsme se vydali směrem k jeskyni „Grota Łokietka“. Ta na našem programu nebyla a tak jsme minuli odbočku k ní a klesali po modré až ke skalnaté bráně s názvem Brama Krakowska. Takový hezký uvítací vstup do parku s mohutnými skalisky po obou stranách.

Zde to začalo žít. Po cestách se projíždělo spoustu cyklistů, na lavičkách sedělo hodně turistů a malí i velcí si užívali krásného slunečného odpoledne. Po červené turistické značce jsme pokračovali vpravo kolem studánky

Již zde byla v kopci vidět skála s názvem „Rękawica“ (v překladu Rukavice). Chtělo to jen dobře zaostřit a jak můj syn okomentoval, i trochu fantazie.

Rovinatá cesta vedla kolem velkého počtu občerstvovacích míst. Poláci to prostě umí. Ví, že hladový a žíznivý turista je nespokojený turista. Stále vás to láka se zastavovat, i když nemáte hlad, a koukat, co tam dobrého a voňavého nabízí.

Přece jen jsme odolávali, že si dáme něco později. Na rozcestí „Pod Puchaczowką“ jsme odbočili vlevo do kopce na zelenou stezku. Prvních 36 schodů vzhůru, další stoupání okamžitě následovalo po pěšince, až jsme se ocitli na kopci a mohli si tak užívat spoustu vyhlídek na celé údolí.

Jarní zelená se neokouká. Stromy, keře, čerstvá tráva, vše září, jako by zde malíř přejel štětcem a vše namaloval na jasnou zelenou barvu. Jenom bílá skaliska vyčuhují sem tam a dávají vědět, kdo je tady pánem.

Konečně přicházíme ke skalnímu útvaru „Rękawica“. Shora je to již krásně vidět. Pět prstů. Na fotkách se to jevilo větší. Ale hezké to je, bezesporu.

Pokračovali jsme dále údolím do Ojcowa, kde už proudili v obou směrech turisté, cyklisté, rodiny s kočárky i děti na odrážedlech. Pohodová procházka kolem dalších restaurací a stánků se suvenýry, zmrzlinami a relax zónami s plážovými lehátky. Úplné léto a pocit, že je člověk na dovolené. Dokonce se na malém jezírku mohli zájemci povozit na lodičce.

Již z dálky jde vidět opravená věžička hradu Ojców. Vystoupáme po schodech k pokladně, platíme vstupné a již můžeme vyrazit ke známé vstupní bráně, která je přistavena ke skále. Hlavní fotopoint Ojcowa. Projdeme branou, koukneme do věže na expozici, jak zámek dříve vypadal, kdo byli jeho majitelé a další informace z historie tohoto místa.

Jinak toho zde k vidění příliš není. Uprostřed nádvoří zaujme opravená kamenná studna, ke které dle legendy vede tajná chodba. Na ceduli se můžete dočíst, kam byste se touto chodbou dostali. Zajdeme se ještě podívat kolem hradeb na vyhlídku na zalesněné údolí a tímto prohlídku hradu končíme.

Další zajímavou stavbou v Ojcowie, jen 500 metrů severně od hradu, je také kaple „Na Wodzie“ Św. Józefa Robotnika. Jak sám název napovídá, je postavená jako most nad potokem na betonových podpěrách. Byli jsme se zde podívat již v lednu a tak jsme po návštěvě hradu již pokračovali směrem k autu.

Po cestě se nedalo odolat a zastavujeme ještě na večeři do restaurace a vychutnáváme si zasloužený relax. Je potřeba nabrat ještě síly. Čeká nás výživné stoupání zpět směrem k parkovišti.

Celý dnešní výlet byl na pohodu. Ať už do Ojcowského parku přijedete na kole, půjdete pěšky na procházku, budete pouze lelkovat na dece u potůčku, navštívíte hrad, kapli, jeskyně a nebo vystoupáte k různým skalním útvarům, dýchne na vás příjemná atmosféra, kterou si vás toto místo získá.

 

Ojcowski Park Narodowy

Tento národní park se nachází v oblasti Wyżyny Krakowsko-Częstochowske a nabízí výlet k zajímavým místům čítajícím skalní útvary, vyhlídky, hrady, kaple a jeskyně.
Web: www.ojcowskiparknarodowy.pl/

Hlavní místa k návštěvě:
• Hrad Ojców (vstupné: 18 PLN dospělý, 9 PLN dětský)
• Kaple „Na Wodzie“
• Skalní útvar Rękawica
• Skalní brána Brama Krakowska
• Jeskyně Łokietka
• Jeskyně Ciemna

Naše trasa:
Parkoviště:       Jaskynia Łokietka parking
GPS:                  50.1982000N, 19.8156908E
Délka trasy:     9 km
Převýšení:        500 m
Čas:                   3h 15 min

Alternativa parkování: Ojców, GPS: 50.2112189N, 19.8313250E 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *